Pojęcie komfortu termicznego i zjawiska niepotrzebnych strat ciepła to problemy dość powszechne w budownictwie mieszkaniowym. A szczególnie już wtedy, kiedy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Aby sobie z nimi radzić warto stosować tylko najlepsze rozwiązania. A takimi na pewno są termoizolacyjne maty Baufola, które dzięki zastosowaniu innowacyjnej konstrukcji i odpowiednim doborze materiałów łączą w sobie niezwykłą skuteczność z prostotą i lekkością wykonania. Aby zrozumieć o czym mowa przyda się trochę teorii.


Mata Baufol


Komfort termiczny
Komfort termczny lub – równie często nazywany – komfort cieplny to najprościej mówiąc stan w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego lub mówiąc jeszcze prościej - nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała (karku i szyi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. Za równomierne rozłożenie ciepła w pomieszczeniu odpowiadają maty termoizolacyjne. Nagrzewają się one całą swoją powierzchnią z ogrzewania podłogowego i równomiernie to ciepło oddają w górę pomieszczenia eliminując zjawiska konwekcji.

Drugim najważniejszym powodem stosowania mat termoizolacyjnych jest eliminacja niepotrzebnych strat ciepła.

O stratach ciepła słów kilka
75% wszystkich strat spowodowanych różnymi zjawiskami fizycznymi to zjawiska promieniowania cieplnego. Tego typu ciepło przechodzi przez wszystkie tradycyjne materiały termoizolacyjne niemal w 100% bez znaczenia na ich ilość, czy grubość. Dlatego też konieczne jest zastosowanie odpowiednich ekranów aluminiowych, które są w stanie ograniczyć promieniowanie cieplne nawet do 97%.Odpowiednio zbudowana termoizolacja składa się z dwóch ekranów aluminiowych i pianki polietylenowej pomiędzy nimi. Pianka polietylenowa to to zwykła folia bombelkowa składająca się z małych pęcherzyków powietrza, które minimalizują zjawisko przenoszenia. Wysokość pęcherzyków w macie termoizolacyjnej baufol wynosi 4mm. W połączeniu z pozostałymi warstwami daje to łączną grubość termoizolacji ok. 0.5cm. Tego typu konstrukcja i grubość jest w zupełności adekwatna do odpowiedniego ograniczenia strat promieniowania cieplnego, a stosowanie grubszych termoizolacji w ogólnym rozrachunku jest po prostu nie opłacalne.

Baufol ALU
Pisząc o budowie maty termoizolacyjnej wspomnieliśmy o 3 warstwach. Ekranach aluminiowych oraz o foli bąbelkowej będącej izolatorem. W macie termoizolacyjnej Baufol warstw jest łącznie 4. Zastosowano tu ciekawe rozwiązanie połączenia ekranów alumniowych z foliami paroizolacyjnymi. Dzięki czemu produkt ten może być stosowany również jako ochrona płyt styropianowych przed wilgocią technologiczną z zaprawy cementowej w trakcie układania na nich wierzchnich warstw posadzki. I na tym zalety się nie kończą. Mata Baufol posłuży również przy termoizolacji rur i zbiorników, termoizolacji okien czy przy instalacji klimatyzacji. Jest to dealna bariera dla strat ciepła. Jest przy tym niezwykle łatwa w montażu, w 100% zdatna do rycyklingu, anty-toksyczna i anty-rakotwórcza. A przy tym odporna na grzyby, pleśń, bakterie i wilgoć.

Jest też bardzo wygodną alternatywą do grubych i trudnych w montażu i transporcie wełn mineralnych. średnia grubość wełny mineralnej to ok. 7 cm, czyli jakieś 14 razy więcej niż maty Baufol!. I tu też należy podkreślić bardzo ważną rzecz - mimo małej grubości maty termoizolacyjne są bardzo wytrzymałe na mechaniczne rozerwania. Maksymalna siła rozciągająca folii wzdłuż to 140 N,a w poprzek 300 N. A nawet jeżeli już zdarzy się rozdarcie i zniszczenie folii, jej naprawa jest równie prosta, co montaż. Wystarczy stosowanie odpowiednich taśm aluminiowych, których notabene potrzebować będziemy do oklejania złączy i naroży. Średni koszt takiej taśmy to ok. 7zł/50mb (przy szerokości 5cm).

A skoro już mowa o montażu. Instalacja maty termoizolacyjnej jest niezwykle prosta. Do montażu oprócz termoizolacji musimy posiadać: nożyk do tapet lub nożyce, pistolet ze zszywkami jeśli montujemy do drewna, wiertarkę i blachowkręty jeśli montujemy bezpośrednio na stelażu płyt gipsowo-kartonowych (należy pamiętać o zachowaniu minimum 12 mm przestrzeni między termoizolacją a płytą g-k jak również zachowanie 7 cm przestrzeni wentylacyjnej od podłogi i sufitu podobnie w dachach), klej silikonowy jako uniwersalny pomocnik oraz taśma aluminiowa samoprzylepna, którą należy okleić wszystkie złącza.

Wniosek jest prosty - zapomnij o wełnach mineralnych. Jeżeli izolacja to tylko z matą BAUFOL.
Pełne dane techniczne maty Baufol