Wbrew temu co wydaje się wielu kupującym zacieraczki do tynku budowa kupowanego modelu ma bardzo duże znaczenie. Dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie z się z poniższym artykułem, w którym przedstawiona jest budowa najlepszych jakościowo zacieraczek.

Rodzajów konstrukcji zacieraczek do tynków jest tak dużo jak modeli dostępnych na rynku. Można jednak wyróżnić pewne cechy charakterystyczne dla najbardziej profesjonalnych modeli takiej pomocy dla tynkarzy jak zacieraczki. Poniżej wymienione są elementy stałe towarzyszące każdemu z tych modeli.

Skrzynka sterownicza zacieraczki

To jeden z najważniejszych elementów budowy profesjonalnej zacieraczki do tynków odróżniający go od modeli tańszych – wykonanych mniejszymi kosztami, a tym samym mniej dostosowanymi do pracy typowo tynkarskiej. Zazwyczaj wykonany jest z metalu (dodatkowo zbrojonego) jednak są również dostępne modele wykonane z mocnego plastiku – tylko w niewielki sposób wpływa to na bezpieczeństwo maszyny, a za to znacząco zmniejsza jej wagę i tym samym funkcjonalność. Co się znajduje w skrzynce sterowniczej? Można tutaj standardowo wymienić:

  • silnik, który zasilany jest napięciem 220V/230V z tradycyjnego gniazdka,

  • motoreduktor przekazujący do kabla wychodzącego ze skrzynki napięcie znacznie mniejsze (zazwyczaj 37V),

  • bezpieczniki, które w razie jakiegokolwiek kontaktu elementów elektrycznych z wodą wyłączają maszynę,

  • zbiornik z wodą (zazwyczaj o pojemności 5 litrów),

  • pompka tłocząca wodę,

  • pokrętło regulacji obrotów zacieraczki do tynku – dzięki niemu możliwe jest zwiększanie lub zmniejszanie ilości obrotów jakimi pracuje zacieraczka.

W zależności od poszczególnych modeli zacieraczek wymienione powyżej komponenty różnią się pomiędzy sobą jednak są to już detale (na przykład możliwość ustawienia trzech lub dziesięciu różnych prędkości pracy zacieraczki).

Kabel prowadzący ze skrzynki sterowniczej do jednostki roboczej

Nie jest to zwykły przewód – przede wszystkim jest on bardzo wzmocniony i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wynika to z tego, że musi pracować niejednokrotnie w trudnych warunkach. Kolejną jego cechą jest długość – w zależności od modelu może mieć długość pomiędzy 15 a 20 metrów. Jest to potrzebne do tego żeby nie wiązać tynkarza do skrzynki sterowniczej krótkim kablem. Dzięki temu ma swobodę działania. Oprócz przewodu elektrycznego znajduje się tutaj również wężyk, w którym tłoczona jest pompką ze skrzynki sterowniczej woda ze zbiornika do jednostki roboczej zacieraczki do tynku.

Jednostka robocza zacieraczki

To element, który osoba zacierająca trzyma w ręku podczas pracy. Do niej prowadzi opisany powyżej kabel i tłoczona jest woda do specjalnego umieszczonego w niej spryskiwacza (wodę można dozować używając przycisku znajdującego się tuż pod palcem tynkarza podczas pracy tynkarza). Jest to obudowany silnik (działający na wspomniane 37V), którego praca jest bardzo cicha i nie powoduje wibracji podczas pracy. Dzięki niemu kręci się tarcza, w którą zaopatrzona jest zacieraczka do tynków. Do tarczy tej mocuje się zazwyczaj tarczę PCV (czarną) do zacierania wstępnego (zastępuje pacę styropianową) lub gąbki różnej twardości i koloru do zacierania wykańczającego. Całość zaopatrzona jest w poręczny uchwyt pozwalający na lekkie dociskanie zacieraczki do powierzchni tynku.

Powyżej zostały wymienione podstawowe elementy budowy profesjonalnej zacieraczki jednak można znaleźć również ich modyfikacje, które mogą w jakiś sposób poprawiać lub zmniejszać funkcjonalność całości. Chociaż tego rodzaju zacieraczka w jakimkolwiek wydaniu nie należy do tanich maszyn (koszt to od ok. 4000 zł wzwyż) to jednak wyraźnie wspomaga pracę każdego tynkarza – niezależnie od tego czy stosuje on również agregaty tynkarskie czy też nakłada tynk ręcznie. Dlatego warto wydać te pieniądze ponieważ bardzo szybko się zwrócą poprzez dużo sprawniejsze i szybsze wykonywanie zleceń klientów.o Autorze

PKW-TechBud – zacieraczka do tynków, agregat tynkarski i urządzenie do cięcia styropianu


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW