Szafki BHP muszą mieć konkretne wymiary. Nie mniejsze niż i nie krótsze niż... Wszystkie zapisane w normach.

Można by pomyśleć, że szafki BHP to zwyczajne meble, które mają przede wszystkim spełniać określoną funkcję. A to, jak będą wykonane, jakie będą miały wymiary czy powierzchnię ma już mniejsze znaczenie. Takie podejście byłoby jednak błędne. Bo szafki BHP, tak samo jak wiele innych przedmiotów, podlegają regulacjom opracowanym w tzw. polskich normach. A to znaczy, że ich wymiary i charakterystyczne cechy zostały dobrze opisane.

Jeżeli chodzi o szafki BHP, normy dość dokładnie określają, jakie powinny mieć wymiary. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku kontroli inspektorzy BHP mogą mieć uwagi dotyczące tego elementu wyposażenia. Kto wybierze meble o odpowiedniej charakterystyce, ten może uniknąć kłopotów i kolejnych kosztów związanych z wymianą dopiero co kupionych szaf.

Podstawowym wymiarem jest w tym przypadku głębokość. Szafki BHP muszą mieć co najmniej 560 mm głębokości. Ważne, żeby mierzyć ją w tzw. świetle. Szczególnie, jeśli jest to szafa wnękowa.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest wysokość szafki. Trzeba pamiętać, że w tego rodzaju meblach przechowywane są różne ubrania, dlatego rozmiary powinny być dostosowane do największych z nich. W przypadki szafki BHP będzie to wysokość co najmniej 1400 mm.

Kolejną rzeczą, na której dobrze jest się skupić jest drążek do wieszania. Chociaż może się to wydawać dziwne, to także w tym przypadku normy określają dokładnie jak wszystko powinno wyglądać. Odległość minimalna od drążka do sufitu szafki BHP nie powinna być mniejsza niż 50 mm. A odległość od podstawy musi przekraczać 1900 mm.

Na tym jednak nie koniec. Szafki BHP doczekały się bowiem dość dokładnego opisu, który nie pozwala na żadne odstępstwa od normy. Dlatego właśnie kupujący powinien zwrócić uwagę choćby na to, czy dany mebel posiada półkę na obuwie. Jeśli jej nie ma, marny los osoby odpowiedzialnej za jej wybór. Marny jej los może być też wtedy, kiedy półka jest za mała. W przypadku butów wysokich musi mieć co najmniej 450 mm wysokości. Jedna para butów powinna dysponować powierzchnią 350 mm na 500 mm.

Czy o czymś jeszcze trzeba pamiętać? Oczywiście! Na przykład o tym, żeby półka na ubranie złożone była nie mniejsza niż 350 na 500 mm. Także ten element jest rygorystycznie kontrolowany.

To oczywiście jedynie podstawowe normy, które powinny być spełniane przez wszystkie szafki BHP. Oprócz nich są jednak także regulacje znacznie bardziej szczegółowe. Określają one minimalne wymiary mebli stosowanych w konkretnych sytuacjach. Takich, które wymagają stosowania specyficznych rozwiązań.

Do czego służą takie normy? Ich głównym celem jest eliminacja takich mebli, które z jakiegoś powodu byłyby mało funkcjonalne lub wręcz zagrażałyby bezpieczeństwu pracy. Bo chociaż wiadomo, że w większości przypadków ludzie kierują się w swoich działaniach zdrowym rozsądkiem, to jednak często zapominają o nim i dają się skusić na szemrane oszczędności. Żeby temu zapobiec trzeba konkretnie określać nawet rozmiary szafki BHP.o Autorze

Czasem piszę...


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW