Kiedy jedziemy polskimi drogami i mijamy domy stojące w przydrożnych wioskach dominuje wśród nich zabudowa murowana.

W Polsce ciągle projekty domów jednorodzinnych są najczęściej przygotowywane pod tradycyjną murowaną technologię. Jadąc drogami europy zachodniej widzimy zupełnie co innego.

Na zachodzie bowiem, już od dłuższego czasu dominują konstrukcje oparte o szkielet drewniany. Domy wykonane w ten sposób wyglądają bardzo podobnie do naszych, jak sama nazwa wskazuje drewniany jest w nich tylko szkielet. Są one jednak dużo tańsze w budowie, dużo szybciej się takie domy stawia i są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska. Właśnie z tych powodów technologia ta na zachodzie stała się tak popularna. U nas ciągle ludzie są bardzo przywiązani do domów murowanych. Uważamy, że dom powinno się stawiać na lata i że tylko tradycyjna technologia zapewni mu dużą trwałość. Tymczasem okazuje się, że nie jest to do końca prawda.

Domy z drewna może nie są tak wytrzymałe jak domy murowane, ale swoje też potrafią przetrzymać. Zadbany i dobrze konserwowany dom z drewna potrafi być użyteczny nawet przez ponad sto lat. Pytanie, które trzeba sobie zadać jest takie, czy tak na prawdę potrzeba nam więcej. W Polsce większość osób myśląc o domu, ciągle myśli o konstrukcji, która ma służyć pokoleniom. Tymczasem przy dzisiejszej mobilności i tempie zachodzenia zmian jest to zupełnie oderwane od rzeczywistości życzenie. W dzisiejszych czasach, rzadkością jest, żeby dzieci decydowały się na zamieszkanie w domu po rodzicach kiedy będą już zakładały własną rodzinę.

Przede wszystkim jesteśmy bardziej mobilni, pracy czy wykształcenia szukamy już nie tylko w tym samym mieście lub województwie, w którym się wychowaliśmy. Nie jest problemem przeniesienie się do zupełnie innego miasta, lub nawet spróbowanie swoich szans za granicą. Studiując w innym mieście, często przywiązujemy się do niego i tam chcemy w przyszłości pracować, bo mamy znajomych, dużo kontaktów jesteśmy zorientowani w możliwościach jakie daje nam to miasto. Powrót do domu rodziców i zamieszkanie w nim na stałe nie jest w takiej sytuacji interesującą nas perspektywą.

Oprócz mobilności jest jeszcze jedna rzecz, która powoduje że stawianie domu na lata bardzo często jest chybionym pomysłem. W dzisiejszych czasach tempo zmian zachodzących w naszym otoczeniu jest bardzo duże. Buduje się mnóstwo dróg, zmienia się przeznaczenie różnych terenów, powstaje wiele nowych inwestycji itp. itd.. W związku z tym może się okazać, że wybudowany przez naszych rodziców dom stojący w pięknej zielonej okolicy gdzieś na uboczu, niedługo znajdzie się koło drogi szybkiego ruchu, którą właśnie tam wytyczono. Może się też okazać, że ta droga ma przebiegać przez naszą działkę i dom i trzeba będzie się z niego wyprowadzić.

Czy naprawdę ma jakiś sens stawianie domów, które mają służyć kilku pokoleniom ? Wydaje mi się, że w obecnych czasach nie ma to żadnego sensu. Domy drewniane są więc dużo lepszym wyborem od murowanych. Są dużo tańsze, szybsze w wykonaniu, a także dużo łatwiej wprowadzić w nich później zmiany, jeżeli nasze dzieci zdecydują się jednak w nich zamieszkać. Natomiast jeżeli okaże się, że z powodu zmiany okolicy nasz dom nam już nie pasuje, nie stracimy tyle co w przypadku domu murowanego.o Autorze

Zdzisław


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW