Aby podłoga w naszym mieszkaniu położona była równo i efektownie, podczas remontu czy wykańczania pomieszczeń warto zainwestować w masy wyrównujące. Taka na przykład wylewka samopoziomująca nie podnosi wysokości podłogi, a dzięki swojej cienkiej warstwie potrafi nawet wzmocnić podłoże oraz polepszyć jego przyczepność dla nowo kładzionego materiału.

Obecnie wszystkie rodzaje wykładzin, płytek ceramicznych czy nawet paneli podłogowych potrzebują gładkiego i przygotowanego podłoża. Wylewka samopoziomująca pomaga przystosować powierzchnie podłogowe do ostatecznego wykończenia stosunkowo nie dużym nakładem finansowym.

Wylewka samopoziomująca sama nie poziomuje

Choć nazwa wylewki jest dosyć wymowna nie możemy zapomnieć, że prace remonotowe i wykończeniowe wymagają precyzji i umiejętności ekipy remontowej. Choć wielu samoukom wydaje się że należy rozrobić tylko trochę gotowego proszku i wylać na posadzkę by samopoziomowanie się odbyło, zapewniam, że jest to proces o wiele bardziej złożony i wymagający zastosowania kilku standardowych procedur. Wylewka samopoziomująca jest dosyć ciekłym materiałem, rozlana po podłożu wypełnia nierówności, w miejscach gdzie odnotowaliśmy większe spadki należało umieścić znaczniki i odpowiednio dostosować ilość masy wyrównującej. Po drugie wylewka samopoziomująca musi być odpowietrzana. Podczas wyrabiania mieszanki lub później w trakcie nakładania dostają się do niej pęcherzyki powietrza, które znacznie obniżają wytrzymałość tak przygotowanej podłogi – mogą w każdej chwili popękać, kruszyć wylewkę itp. Zatem po rozprowadzeniu masy należy przeciągnąć po jej powierzchni wałkiem kolczastym lub siatkowym specjalnie przygotowanym do tego celu. Użycie tych narzędzi zapewni odpowiednie odpowietrzenie i zabezpieczy podłogę na długie lata.

Miejsca na wylewkę

Należy także pamiętać, że w miejscach narażonych na wilgoć np. łazienka czy kuchnia, oraz tych wystawionych na trwałe działanie warunków atmosferycznych np. taras czy balkon, trzeba użyć odpowiedniego rodzaju mieszanki. Nie wszystkie wylewki samopoziomujące nadają się do miejsc o wymagającej eksploatacji. Przed wyborek wylewki należy sprawdzić czy nadaje się ona do podłoża na którym chcemy ja zastosować, trzeba zwrócić uwage na przeznaczenie wylewki - istnieja masy szpachlowe samopoziomujące tzw. zaprawy wyrównujące przeznaczone do wyrównywania ścian i sufitów i nie każda z tych mas nadaje się do użycia pod posadzkę czy taras. W miejscach mocno eksploatowanych stosuje się wylewki samopoziomujące o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych, które nadają się pod bezpośrednie obciążenia. Typowa wytrzymałość na ściskanie wylewki samopoziomującej to 20 N/mm2. W miejscach intensywnie użytkowanych należy zastosować wylewki o zwiększonej wytrzymałości. Zazwyczaj każdy produkt będący wylewką samopoziomującą posiada etykietę opisującą przeznaczenie wylewki.o Autorze

robertka


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW