Oświetlenie, a nasza podłoga

03-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Prawdopodobnie wielu z nas było zaskoczonych po ułożeniu posadzki, że no nie do końca jest to kolor, który sobie wybraliśmy w sklepie. Zastanawiamy się, czy aby nie dostaliśmy towaru z gorszej półki, bo przecież ten z ekspozycji w sklepie był jaśniejszy i miał mniej widoczne przebarwienia. Innym razem dziwimy się, że ten czarny kolor, który tak podobał nam się w sklepie u nas na podłodze jest brązowy i już tak bardzo nie pasuje do wystroju całego wnętrza. Jednym z powodów, dla którego tak się dzieje jest światło. Może czasem tylko subtelnie, a czasem bardzo wyraźnie zmienić ton i barwę naszej posadzki. W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku oraz wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy.

 

Naturalne światło i jego wpływ na naszą percepcje koloru.

To, co w naszym codziennym życiu nazywamy światłem naturalnym to tylko pewna część promieniowania docierającego od słońca. Jest ono zależne od wielu czynników. Między innymi dużą role odgrywa pogoda, pora dnia, czy też pora roku. Latem będzie ono jasne i intensywne, podczas gdy jesienią w pochmurny dzień bardzo ciemne i stonowane.

W naszych domach to, jakie światło dociera do pokoju determinuje również kierunek okien oraz ich wielkość. Okna skierowane na północ otrzymują mniej światła bezpośredniego i jest ono bardziej stłumione, dlatego też do tego typu pokoi najlepsze będą ciepłe i jasne kolory. Okna skierowane na południe otrzymują bardziej żywe i intensywne światło, dlatego tu z kolei dobrze sprawdzą się ciemniejsze barwy do wyrównania balansu. W przypadku okien na wschód poranki będą obfitować w bardzo mocne i żółte światło. Dlatego też podłogi żółte, złote lub wpadające w pomarańcz będą bardziej odbijać takie promienie i będziemy mieli wrażenie, że same świecą. Pokoje skierowane na zachód będą bogatsze w światło bardziej pomarańczowe, a nawet wpadające w czerwień. Od wielkości okien natomiast zależeć będzie ilość wpadającego do pomieszczenia światła.

Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o tych czynnikach przy wyborze barwy i wzoru podłogi. Umiejętne operowanie kolorami pozwoli, podkreślić, wzmocnić lub osłabić działanie światła. Nie jest to łatwe, dlatego zawsze warto kupować produkty na próbę, w sklepach gdzie można je oddać, aby zobaczyć, które kolory i jak zachowują się w styczności ze światłem naturalnym.

Nierównomierność świateł sztucznych

W świetle sztucznym przebywamy ok. 2000-3000h rocznie i pełni ono bardzo ważną rolę w naszych domach. Różni się ono znacząco od światła naturalnego przede wszystkim nierównomiernym i punktowym oświetleniem pomieszczeń. Wiąże się to z tym, że niektóre kolory względem innych zyskują na intensywności. Może to mieć duże znaczenie w przypadku podłóg o różnych kolorowych wzorach lub w przypadku różnych odcieni w barwie. W zależności od światła odcienie i kolory takie możemy podkreślić lub stonować.

 

 

Żarówki

Różne żarówki i różne lampki mogą również inaczej wpływać na kolory. Przykładowo żarówki żarowe emitują światło żółte, które bardziej podkreśla kolory jasne, pomarańczowe i czerwone, natomiast kolory ciemniejsze czyni bardziej mdłymi i wyblakłymi. Żarówki fluorescencyjne są ich przeciwnością. Emitują światło chłodniejsze, bardziej niebieskie, które intensyfikuje głównie barwy niebieskie, zielone, natomiast przyciemnia kolory żółte i czerwone. Żarówki białe stwarzają ciepłe i jasne światło, ale powodują, że wszystkie kolory nieco blakną. Jedynymi żarówkami wytwarzającymi światło zbliżone do światła naturalnego to żarówki halogenowe.

Cienie

Mogą znacząco zmienić kolor podłogi. Podłoga, na którą rzucany jest cień przykładowo z mebli stanie się bardziej stonowana i ciemna.

Meble i ściany

Pewną role w pomieszczeniu odgrywają również meble i ściany. Mogą odbijać lub pochłaniać światło w różnym stopniu zmieniając jego dyfuzje. Przykładowo ciemne meble pochłaniając światło naturalne i sztuczne uczynią pokój ciemniejszym. W takim przypadku brązowa podłoga może wyglądać na ciemną, a jasne barwy wydają się mniej żywe. Ciemne kolory podłogi pochłoną resztę światła i cały pokój może się wydawać mały i ponury. Jasne meble i białe ściany będą odbijać całe światło, przez co cała podłoga będzie też lepiej oświetlona.

Podsumowanie

Najważniejsza przy doborze barwy jest wyobraźnia. Musimy wyobrazić sobie jak wybrany przez nas kolor podłogi będzie wyglądał u nas w domu w świetle, które przecież znacząco różni się od sztucznego oświetlenia w sklepie. Przy złym wyborze możemy narobić małego zamieszania i rozczarować się inną od oczekiwanej barwą. Przy rozsądnym i przemyślanym wyborze osiągniemy harmonie barwy z oświetleniem naturalnym oraz sztucznym, czyniąc pokój eleganckim, stylowym i gustownym.