Badania nieniszczące (NDT) to szereg różnorodnych metod, które pomagają sprawdzić jakość produktów i komponentów. Stosowanie metod NDT niesie ze sobą wiele korzyści, w tym na przykład poprawę jakości produktu, zmniejszenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa. W naszym tekście przedstawimy często wykorzystywane rodzaje badań NDT i korzyści z nich płynące.
Jakie są korzyści płynące ze stosowania nieniszczących metod badawczych NDT?
Badania nieniszczące (NDT) to rodzaj badania, w ramach którego sprawdzana jest integralność materiału lub przedmiotu. Co ważne, procedury NDT przeprowadza się bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Jest to niezbędna metoda kontroli jakości stosowana w różnych gałęziach przemysłu, takich jak lotnictwo, motoryzacja i budownictwo.
Istnieje wiele powodów, dla których badania nieniszczące są ważne. Po pierwsze, pomaga zapewnić bezpieczeństwo produktów i konstrukcji. NDT można na przykład wykorzystać do inspekcji mostów i budynków, aby upewnić się, że są bezpieczne w użyciu. Po drugie, NDT pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, unikając konieczności stosowania inwazyjnych, niszczących metod badawczych (tj. metod powodujących uszkodzenie badanego materiału lub obiektu).
Po trzecie, badania nieniszczące mogą poprawić jakość produktów poprzez identyfikację wad, które w innym przypadku pozostałyby niewykryte. NDT można na przykład wykorzystać do wykrywania pęknięć w częściach samolotu, zanim spowodują one awarię. Wreszcie, badania nieniszczące mogą dostarczyć cennych informacji o strukturze i właściwościach materiałów i obiektów. Informacje te można wykorzystać do optymalizacji procesów projektowych i produkcyjnych.
Różne rodzaje metod badań nieniszczących NDT
W dwudziestym pierwszym wieku stosuje się różne rodzaje badań nieniszczących. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich dostępnych sposobów działania.
Badania ultradźwiękowe UT
Badania ultradźwiękowe (UT) to nieniszcząca metoda badań, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do sprawdzania materiałów pod kątem wad. UT może być używany do wykrywania wewnętrznych wad materiałów, a także wad powierzchniowych.
Zalety badań ultradźwiękowych obejmują m.in. możliwość kontroli szerokiej gamy materiałów, w tym metali, tworzyw sztucznych i kompozytów. Metody te cechuje również zdolność do wykrywania zarówno defektów powierzchniowych, jak i podpowierzchniowych; i jego stosunkowo niski koszt.
Wady badań ultradźwiękowych obejmują konieczność przeszkolenia operatorów, a także możliwość wystąpienia fałszywie dodatnich (wad, które w rzeczywistości nie występują w materiale).
Badania magnetyczno-proszkowe MT
Badanie magnetyczno-proszkowe (MT) to nieniszcząca metoda testowania, która wykorzystuje pola magnetyczne do wykrywania defektów w materiałach ferromagnetycznych. MT może być używany do wykrywania pęknięć, pustek lub innych nieciągłości w materiale.
Zaletą testowania magnetyczno-proszkowego jest jego stosunkowo niski koszt; jego przenośność; i jego zdolność do wykrywania nawet bardzo małych defektów.
Wady testowania magnetyczno-proszkowego obejmują potrzebę przeszkolonych operatorów; możliwość fałszywych alarmów; oraz fakt, że można go używać tylko na materiałach ferromagnetycznych.
Oprócz tego stosuje się także takie sposoby działania jak na przykład:
- Badania wizualne VT,
- Badania penetracyjne PT,
- Badania radiograficzne RT.
Wykonywaniem czynności w tym zakresie zajmuje się m.in. Technic-Control.
Podobne tematy