Umowa deweloperska powinna zostać dokładnie przeczytana przez nabywcę nieruchomości, ale niestety wielu kupujących tego nie robi lub czyta tylko powierzchownie. Jest to duży błąd, który w przyszłości może słono kosztować. Nawet jeśli ktoś nie ma wiedzy prawniczej, to zawsze może zlecić zweryfikowanie umowy deweloperskiej doświadczonemu adwokatowi. Trzeba mieć na uwadze, że bardzo często znajdują się w niej niekorzystne zapisy, niebezpieczne klauzule. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas zapoznawania się z treścią umowy zawieranej z deweloperem.
Czego nie może zabraknąć w umowie deweloperskiej?
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy sprawdzić dewelopera, czyli jego wiarygodność. Warto zapoznać się dokładnie z prowadzoną przez niego stronę internetową, przejrzeć także fora mieszkańców osiedli wybudowanych przez dewelopera. Godna polecenia jest osoba, która przynależy do polskiego związku firm deweloperskich i ma certyfikat dewelopera. Nie można zapomnieć także o sprawdzeniu go w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejną kwestią jest poproszenie o prospekt informacyjny, czyli skarbnicę informacji na temat realizowanej inwestycji. Wszystkie dane w prospekcie muszą zostać zawarte potem w umowie deweloperskiej. Sprawdzić trzeba także zapis dotyczący rachunku powierniczego. Jest to dla klienta zabezpieczenie interesów w przypadku niewypłacalności dewelopera lub niewywiązania się z umowy. Rodzaj rachunku również ma znaczenie, zaleca się wybierać konto zamknięte.
Na co należy zwracać szczególną uwagę?
Bardzo ważne jest to, aby umowa deweloperska miała formę aktu notarialnego. W przeciwnym razie będzie ona nieważna. Wystrzegać należy się umowy cywilnoprawnej. Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego zostanie wpisana w księgę wieczystą nieruchomości. Podpisanie zwykłej umowy sprawia, że kupujący nie będzie mieć nawet podstaw do roszczeń w razie wystąpienia problemów z deweloperem Kolejną kwestią jest wprowadzenie zmian w przypadku zmodyfikowania metrażu obiektu. Trzeba negocjować ten zapis z deweloperem, aby nie otrzymać mniejszej powierzchni w tej samej cenie. Kupujący musi mieć prawo do odstąpienia od umowy, jeśli metraż będzie niezgodny z ustaleniami lub do obniżenia ceny nieruchomości.
Co ma znaczenie podczas podpisywania umowy deweloperskiej?
Podczas sprawdzania umowy deweloperskiej zawsze trzeba mieć na uwadze standard wykończenia. Wymagać należy podania konkretnych informacji. Ułatwia to później odbiór techniczny nieruchomości. Nie ma prawnie jasno określonego wzoru, jak ma wyglądać stan deweloperski, więc trzeba to ustalić indywidualnie z deweloperem. Inwestor będzie wiedział, czego może oczekiwać. Deweloper zobowiązuje się do zrealizowania wszystkich punktów zawartych w umowie. Nie może zabraknąć również konkretnych terminów, kiedy zostaną zakończone prace budowlane. Wymagać należy także załączenia do umowy zrzutu każdej z przynależności. Zalicza się do nich między innymi garaż.
Umowę deweloperską powinien przestudiować prawnik
Zawsze powinno się sprawdzić umowę deweloperską przed jej podpisaniem i to bardzo wnikliwie. Nie można pominąć żadnego zapisu. Budowa domu pochłania sporo środków finansowych, więc jeśli ktoś nie chcę stracić pieniędzy lub mieć problemów w przyszłości z deweloperem, to należy we własnym zakresie wszystkiego dopilnować od strony prawnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług prawnika, który zweryfikuje umowę pod kątem jej ważności i zgodności z prawem. Wskaże także na niekorzystne zapisy, klauzule abuzywne. Niestety czasem inwestor trafi na niezbyt uczciwego dewelopera, który jest nastawiony przede wszystkim na własny zysk.
Interwencja adwokata pozwoli uchronić się przed niezgodnymi z prawem praktykami. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron projektu umowy deweloperskiej, w której znajduje się wiele zawiłych sformułowań, można niewiele zrozumieć i sporo rzeczy przeoczyć. Warto wobec tego powierzyć to zadanie fachowcom. Można ich znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod adresem https://umowadeweloperska.com/ Podekscytowany zakupem nabywca bardzo często bagatelizuje niepokojące zapisy w umowie, typu wysokie kary umowne. Nie wie nawet, że wiele z nich podlega negocjacjom
Podobne tematy