Budowa hydroforu krok po kroku

W tym artykule omówione zostaną elementy składowe, z których składa się hydrofor. W tym artykule znajdą się: Pompa, Zbiornik, Woda pod ciśnieniem oraz Dwustopniowe działanie sterujące. Następnie dowiesz się, jak podnieść ciśnienie w zbiorniku i zainstalować pompę hydroforową. Ten przewodnik krok po kroku pomoże Ci również wybrać system oczyszczania wody. Możesz kupić system oczyszczania wody od różnych dostawców.

Pompa

System hydroforowy jest istotnym elementem każdej jednostki morskiej, zapewniającym wodę pitną, czyszczącą i sanitarną. Hydrofor składa się zazwyczaj ze zbiornika ciśnieniowego, zestawu pomp, ramy i panelu sterowania. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci zbudować hydrofor. Po zbudowaniu podstawowej struktury hydroforu, będziesz musiał zainstalować pompy i elementy sterujące.

Po zainstalowaniu pompy i rury, powinieneś wypełnić zbiornik wodą. Następnie należy zainstalować zbiornik hydroforowy i pompę, pamiętając, że zawartość piasku spowoduje szybsze zużycie pompy. Agregat pompowy należy zainstalować w pobliżu studni, dzięki czemu woda będzie utrzymywać się w dodatniej temperaturze. Przed uruchomieniem zestawu hydroforowego należy upewnić się, że zespół pompowy jest szczelnie zabezpieczony. Przed uruchomieniem hydroforu warto sprawdzić szczelność układu za pomocą roztworu mydła lub piany.

Kolejnym krokiem w budowie hydroforu jest określenie jego pojemności. Jeśli pojemność zbiornika wynosi 2,0 m3, to potrzebna będzie pompa, która dostarczy tyle wody. Będziesz musiał obliczyć punkty odcięcia ciśnienia dla każdego z nich. W tym kroku będziesz musiał również określić natężenie przepływu wody przez zbiornik hydroforowy. Ciśnienie odcięcia wody określi, ile wody można odciągnąć w jednym cyklu.

Jeśli chodzi o ciśnienie w zbiorniku hydroforowym, przekonasz się, że zbiornik hydroforowy jest niezbędnym elementem całego systemu. Ustabilizuje on ciśnienie wody w systemie i zapobiegnie zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu pompy wodnej. Pomaga to zapewnić stały przepływ wody ze wszystkich kranów. Ponadto, zbiorniki hydroforowe są wykorzystywane w różnych systemach.

Aby ustawić przełącznik ciśnienia, będziesz potrzebował manometru. Możesz użyć manometru do zmierzenia górnego i dolnego ciśnienia. Aby ustawić przełącznik ciśnieniowy, musisz zwolnić sprężynę, aż styki przekaźnika otworzą się z wyraźnym kliknięciem. Po osiągnięciu pożądanego ciśnienia, można ustawić presostat na trzy atm. Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę wymagania dotyczące bezpieczeństwa i elektryczności urządzenia.

Zbiornik

Jeśli jeszcze się nie domyśliłeś, zbiorniki hydroforowe to zbiorniki wodne bez membran. Zbiorniki te stosuje się w taki sam sposób jak zbiornik „Hydropan”. Są one podłączone za pompami i do głównego kolektora tłocznego i absorbują rozszerzającą się objętość wody poprzez zamkniętą sieć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudować zbiornik hydroforowy krok po kroku, oto kilka wskazówek, które Ci pomogą.

Jednym z najczęstszych problemów z hydroforami jest zbyt wysoki poziom wody. Ten problem można rozwiązać poprzez regulację manometru i zaworu. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, powinieneś otworzyć zawór doprowadzający powietrze, aby wypuścić wodę. Należy również sprawdzić poziom ppm za pomocą miernika tlenu. Stężenie tlenu w wodzie powinno mieścić się w granicach 0,1 ppm.

Przed rozpoczęciem instalacji systemu hydroforowego, należy najpierw zainstalować jednostkę pompową i rurociągi. Należy pamiętać, aby umieścić zespół pompowy jak najbliżej studni. Agregat pompowy musi być zainstalowany w zamkniętym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze około 20°C. Następnie należy zainstalować zawór zwrotny z sitkiem ssącym na głębokości 0,5 metra poniżej dynamicznego lustra wody. Jeśli nie posiadasz pompy, która to potrafi, będziesz musiał zainstalować na dnie studni filtr, który zapobiegnie wydostawaniu się wody.

Układ hydroforowy jest głównym źródłem słodkiej wody na statku. Dostarcza wodę do picia, czyszczenia i celów sanitarnych. Składa się ze zbiornika ciśnieniowego, zestawu pompowego oraz ramy i panelu sterowania. Zawiera również urządzenia zabezpieczające przed uszkodzeniem statku lub załogi. Budowa zbiornika hydroforowego krok po kroku wymaga wiedzy wykwalifikowanego technika.

Ciśnienie wody w zbiorniku hydroforowym wynosi zwykle około trzech barów. Jeśli jest mniejsze, trzeba dodać sprężonego powietrza. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pompa hydroforowa powinna być ustawiona na tryb auto. Jeśli nie jest, można ręcznie doładować system, otwierając odpowietrznik, monitorując poziom wody i czekając, aż woda osiągnie 70 procent pojemności. Po tym można otworzyć zawór doprowadzający powietrze pod niskim ciśnieniem i napełnić zbiornik do około 4,5 bara.

Woda pod ciśnieniem

Układ do hydroforni morskiej wykorzystuje sprężone powietrze do dostarczania wody na statek. To sprężone powietrze jest dostarczane do zbiornika poprzez zawór redukujący ciśnienie. Przełącznik ciśnieniowy kontroluje natężenie przepływu wody w hydroforze. System musi być poddany ciśnieniu do 70 procent swojej wydajności, aby utrzymać stały poziom ciśnienia wody. Po zainstalowaniu, zbiornik z powietrzem pod ciśnieniem musi być wypełniony wodą do 70 procent pojemności.

Aby upewnić się, że ciśnienie w zbiorniku nie przekracza 5,5 do 4,5 bara, należy sprawdzić manometr i sprawdzić, czy nie ma wycieku powietrza. Wadliwy przełącznik ciśnienia lub niewłaściwie wyregulowany manometr może spowodować, że woda dostanie się do zbiornika bez wystarczającej ilości powietrza. W przypadku stwierdzenia nadmiernego ciśnienia należy wyregulować przełączniki ciśnieniowe lub ponownie napełnić zbiornik hydroforowy sprężonym powietrzem. Po oczyszczeniu systemu należy sprawdzić szkło manometru, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Aby zapewnić bezpieczeństwo wody, zbiornik powinien być zaprojektowany z otworami konserwacyjnymi ułatwiającymi czyszczenie. Ponadto, zbiornik powinien być odpowiednio zwymiarowany do wymagań systemu i być zlokalizowany z dala od wszelkich źródeł ciepła. Sprężone powietrze można również wykorzystać do wytworzenia poduszki powietrznej w zbiorniku hydroforowym. W przypadku zastosowania, system sprężonego powietrza musi być również wyposażony w filtr chroniący dopływ wody. Normy ISO zawierają więcej informacji o tym, jak prawidłowo skonstruować hydrofor.

System hydroforowy jest głównym źródłem słodkiej wody na statku. Zapewnia wodę pitną, wodę do czyszczenia i wodę sanitarną. W skład systemu wchodzi zbiornik ciśnieniowy, pompy wody słodkiej oraz panel sterowania. Aby system działał prawidłowo, powinien posiadać zintegrowany system zaopatrzenia w wodę i zarządzania ciśnieniem. Dzięki temu system może utrzymywać stałe ciśnienie wody na wszystkich pokładach i pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów zasilania i konserwacji.

Aby zmaksymalizować czerpanie wody ze zbiornika ciśnieniowego, należy zainstalować małą sprężarkę powietrza. Za pomocą sondy poziomu wody, pompę można ustawić na określony poziom w dowolnym miejscu zbiornika. Poziom sondy powinien być ustawiony w odległości jednej trzeciej odległości między wylotem wody a górą zbiornika. Przełącznik selektora przekaże sygnał do wybranej pompy. Mechanizm ten działa podobnie jak kranik poniżej.

Dwustopniowe działanie sterujące

Hydrofor to system wodny zapewniający czystą, sanitarną i pitną wodę na statkach. Składa się z kilku elementów, w tym zbiornika ciśnieniowego, zestawu pomp oraz ramy i panelu sterowania. Główne części systemu hydroforowego zostały opisane w tym przewodniku krok po kroku. Znajdują się tu podstawowe kroki dotyczące budowy. Podano również szczegółowe instrukcje dotyczące budowy każdego elementu.

Po pierwsze, musisz określić rozmiar systemu. Najbardziej podstawowym typem jest hydrofor 60-metrowy, ale dostępne są również większe wersje. Można na przykład zbudować hydrofor 110-metrowy lub hydrofor 50-metrowy, w zależności od tego, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Ważna jest również wielkość zbiornika. Powinien mieć co najmniej 2 x 2,5 metra w planie i 2,5 metra wysokości.

Zainstaluj pompy i rury zgodnie z instrukcją montażu. Upewnij się, że wszystkie przewody są szczelne i oczyszczone. Należy ułożyć przewody od zespołu pompowego do zbiornika hydroforowego i unikać niepotrzebnie długich zmian kierunku przepływu. Jeśli to możliwe, zainstaluj zespół pompowy jak najbliżej studni. Następnie należy zainstalować zbiornik hydroforowy w pomieszczeniu bez bezpośredniego nasłonecznienia. Na koniec zainstaluj zawór zwrotny i sitko ssące co najmniej 0,5 metra poniżej dynamicznej powierzchni wody.

Gdy zbiornik hydroforowy jest już gotowy, możesz go uruchomić. Możesz go naładować do 4,5 bara ciśnienia powietrza. Gdy będziesz zadowolony z ciśnienia, powoli dodawaj wodę, aż do osiągnięcia pożądanego ciśnienia. Następnie system przejdzie w tryb automatyczny i pompa wcina się, gdy ciśnienie wody jest na poziomie 4,5 bara, a ciśnienie powietrza wynosi od pięciu do 5,5 bara. Po osiągnięciu tych poziomów, woda wypełni zbiornik.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *