Ile kosztuje budowa fundamentu pod dom jednorodzinny?

Jeśli budujesz nowy dom, możesz się zastanawiać: „Ile kosztuje budowa fundamentu?”. Ten artykuł wyjaśni, jak obliczyć ten koszt. Istnieje kilka różnych rodzajów fundamentów: Pier i belka, fundamenty blokowe i płyty betonowe. Uzyskanie szacunku jest pierwszym krokiem w procesie planowania. Następnie należy zebrać kilka szacunków dotyczących prac.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z jakzamieszkac.pl

Systemy odwadniające

Dobry system odwadniający jest ważny dla wartości nieruchomości Twojego domu. Wiele domów zostało zbudowanych z oddzielnymi drenażami, aby zapewnić, że woda deszczowa odprowadza się bezpośrednio do publicznej drogi wodnej. Te dreny zbierają również wodę powierzchniową i transportują ją do publicznego kanału ściekowego w celu przetworzenia. Większość z nas płaci za odprowadzanie wód powierzchniowych w ramach rachunku za odprowadzanie ścieków. Najlepszym sposobem utrzymania systemu odwadniającego jest zapobieganie problemom przed ich wystąpieniem. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami dla zdrowego systemu odwadniania.

Główna rura spustowa ma zwykle cztery cale średnicy i jest wykonana z tworzywa ABS lub PVC. Może być wykonany z żeliwa lub gliny. Znajduje się pod piwnicą lub płytą fundamentową i zazwyczaj jest ukryta przez podłogę. O ile nie wykonasz dużego dodatku lub naprawy w swoim domu, jest mało prawdopodobne, aby go zobaczyć. Należy również sprawdzić, czy nie ma zablokowanych odpływów, komór studziennych lub innych kwestii, które mogłyby spowodować problem.

Płyty betonowe

Zależnie od użytych materiałów, płyty betonowe mogą kosztować więcej niż wylane fundamenty dla domu jednorodzinnego. Jednak płyty betonowe są powszechne i mogą trwać przez dziesięciolecia. Ważne jest, aby zatrudnić renomowanego wykonawcy, licencjonowane i ubezpieczone. Poniżej wymienione są podstawowe koszty związane z budową fundamentu. Dokładne koszty będą zależeć od konkretnych potrzeb i złożoności witryny.

Ceny dla płyt betonowych można znaleźć online. Podczas gdy możesz znaleźć najtańszą płytę za 40$/m2, rzeczywiste ceny będą zazwyczaj wyższe. To dlatego, że grubsza płyta wymaga więcej betonu i więcej pracy. W zależności od liczby pięter, to może kosztować do $ 4,608 dla 24×24 płyty betonowej. Wymienione poniżej są niektóre typowe ceny płyt betonowych dla domu jednorodzinnego.

Fundamenty blokowe

Koszty naprawy fundamentów blokowych są wyższe niż w przypadku innych rodzajów naprawy fundamentów. W takich przypadkach właściciel domu będzie musiał skonsultować się z inżynierem gleby/geotechnikiem, aby określić źródło problemu i najbardziej skuteczne rozwiązanie. W zależności od zakresu uszkodzeń, koszt naprawy może wynosić od 60 do 120 dolarów za stopę kwadratową. Dodatkowo może być konieczne wyrównanie terenu, na którym będzie znajdował się fundament.

Pierwszym składnikiem fundamentu jest cena użytych bloków betonowych. Bloki zazwyczaj kosztują od 1 do 3 dolarów za sztukę. Droższe bloki są dostępne, które przypominają naturalny kamień. Po określeniu wielkości fundamentu bloku, ostateczny koszt będzie zależeć od powierzchni kwadratowej projektu. Koszt budowy fundamentu blokowego wynosi od 4 do 7 dolarów za stopę kwadratową. Fundament odgrywa ważną rolę w integralności strukturalnej budynku.

Fundamenty z pali i belek

Podstawową koncepcją fundamentów z pali i belek dla domu jednorodzinnego jest to, że budynek jest zbudowany na serii kolumn, z belkami stropowymi siedzącymi na górze. Kolumny te są zaprojektowane tak, aby były stabilne i zapobiegały uginaniu się domu, gdy otaczający go grunt rozszerza się i kurczy. Jednak te mola mają swoje ograniczenia. Nie są one odpowiednie dla wszystkich rodzajów struktur, i mają znaczne ograniczenia projektowe.

Inną poważną wadą fundamentów pier i belki jest to, że są one podatne na wilgoć. Aby utrzymać dom w stanie suchym i chronionym, grunt otaczający mola powinien nachylać się z dala od budynku. Można również zastosować nawadnianie wału lub drenaż francuski, aby usunąć wodę z obwodu fundamentu. Jeśli chcesz zbudować dom jednorodzinny na fundamencie słupowo-ryglowym, powinieneś zaplanować przyszłą ekspansję i skurcz.

Fundamenty w stylu piwnicy

Dom jednorodzinny może mieć piwnicę lub przestrzeń do wypełnienia. W obszarach podatnych na trzęsienia ziemi często preferowane są piwnice, ponieważ gleby mogą się przesunąć, powodując trwałe uszkodzenia innych fundamentów. W obszarach, w których klimat jest cieplejszy, fundamenty płytowe lub crawl space są bardziej powszechne. Ważne jest, aby pamiętać, że rodzaj fundamentu używanego w obszarze może wpływać na wartość domu.

Crawlspaces są zazwyczaj podniesione kilka stóp od ziemi, a ściany są wykonane z bloków murarskich utworzonych betonu. Są one bardziej przystępne niż pełne piwnice, a czas budowy jest o tym samym. Crawlspaces są cieplejsze niż piwnice z powodu braku izolacji. Crawlspaces, jednak mają tendencję do gromadzenia wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Z tego powodu niektórzy właściciele domów decydują się na zainstalowanie osuszaczy w swoich przestrzeniach pełzających.

Inspekcje fundamentów

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed zatrudnieniem inspektora fundamentów. Po pierwsze, musisz znać strukturę swojego domu. Obejmuje to widoczne fundamenty, podłogi oraz ramy, ściany i sufity. Inspektor będzie również szukał miejsc, w których woda może przeciekać do domu i szukał dowodów awarii. Należy również sprawdzić, czy wzdłuż ścian fundamentowych znajduje się wentylacja, która powinna wynosić minimum jedną stopę kwadratową na 150 stóp kwadratowych powierzchni podłogi. Ponadto ściany fundamentowe powinny mieć odpowietrznik w odległości trzech stóp od każdego rogu domu. Po zakończeniu inspekcji inspektor omówi z Tobą wszelkie ustalenia, przedstawi szczegółowy kosztorys i poda czas realizacji.

Inspektor ds. fundamentów rozpocznie swoją inspekcję od sprawdzenia zewnętrznej części domu, aby dostrzec wszelkie oznaki potencjalnych problemów. Pęknięcia w oknach lub wykończeniach są powszechnymi punktami zainteresowania. Inspektor fundamentów będzie również szukał kierunku, w którym pojawiają się pęknięcia. Jeśli widzisz luki lub rozciągnięcie linii uszczelniających w domu, może to oznaczać, że fundament się przesuwa. Na szczęście można poprosić o bezpłatną inspekcję wykonawcę naprawy fundamentów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *