Jakie są etapy budowy dachu? Krok po kroku

Jakie są etapy budowy dachu? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo położyć fundament, przygotować miejsce i zainstalować poszycie. Następnie można przejść do gontów i wywietrzników szczytowych. Następnie można wykończyć wnętrze domu za pomocą stałych opraw elektrycznych i systemów bezpieczeństwa. Istnieje wiele różnych typów dachów, więc musisz przeczytać o każdym z nich, aby dowiedzieć się, czego się spodziewać.

Układanie fundamentu

Fundament domu składa się z różnych materiałów. W niektórych krajach do budowy używa się fundamentów kamiennych układanych na sucho. Zazwyczaj po wybudowaniu kamienie pokrywa się zaprawą. Kamienie mogą być cięte z kamieniołomów lub ciosane. Kamienie mogą być również ułożone w gabionie. Gabion nie jest tak trwały jak zaprawa, a jego wpływ na budynek jest ograniczony przez wietrzenie stalowych prętów zbrojeniowych.

Różne fundamenty mają różne rodzaje i przeznaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, fundament płytki jest najbardziej ekonomiczny. Nie wymaga on tak wielu wykopów jak fundamenty głębokie. Płytkie fundamenty są również przydatne w przypadku lekkich budynków, ponieważ gleba jest w stanie utrzymać ciężar budynku. Dostępne są różne rodzaje fundamentów, w tym fundamenty matowe, indywidualne stopy, połączone fundamenty stóp i fundamenty ścian pnia. Oto rodzaje fundamentów:

Oczyszczenie terenu

Pierwszym krokiem do budowy nowego dachu jest oczyszczenie terenu. Polega to na usunięciu wszelkich istniejących budynków, drzew oraz infrastruktury podziemnej. Brak odpowiedniego oczyszczenia terenu może zagrozić przyszłemu procesowi budowy, a nawet może zagrozić zakończeniu całej inwestycji. Aby uniknąć takich komplikacji, przed rozpoczęciem procesu budowy dachu należy podjąć następujące kroki:

Oczyszczenie terenu przed budową dachu rozpoczyna się od usunięcia podrostków i drzew. Jest to istotny krok, który wymaga umiejętności i sprzętu. Po oczyszczeniu terenu, drzewa są cięte na pniaki i usuwane za pomocą maszyn. Jeśli drzewa pozostają, należy je całkowicie usunąć, ponieważ rozkładający się materiał drzewny może osłabić konstrukcje betonowe. Jeśli ten etap nie zostanie wykonany prawidłowo, mogą powstać pęknięcia i inne zagrożenia. Profesjonalna firma zajmująca się budową dachów będzie miała niezbędny sprzęt, aby uczynić miejsce bezpiecznym i wydajnym dla budowy.

Pokrycie

Pokrycie jest etapem budowy dachu, który dodaje dodatkowe wsparcie do dachu i zapobiega zwisaniu i łukom. Deski poszycia mocowane są do najmocniejszych belek dachowych. Poszycie jest niezbędne, gdy instaluje się gonty bitumiczne, które są bardziej obciążone niż reszta materiału dachowego. Poprzez dodanie dodatkowego wsparcia do dachu, pomożesz zapobiec uszkodzeniu wody z wycieku przez gonty.

Pierwszym krokiem w poszyciu dachu jest obliczenie linii zatrzasku. Upewnij się, że pierwszy rząd jest prosty i nie wystaje ponad prawdziwą powięź lub podwięź. Można dokonać tego obliczenia wizualnie, obliczając linię zatrzasku. Następnie należy ułożyć poszycie na żądaną głębokość. Po zakończeniu instalacji pierwszego rzędu należy powtórzyć procedurę, aż cały dach zostanie pokryty.

Powłokę mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą gwoździ 6d, które są rozmieszczone w odległości sześciu cali od siebie wzdłuż krawędzi panelu. Gwoździe powinny być umieszczone 3/8 cala od krawędzi panelu poszycia i powinny być rozmieszczone w odległości 6 cali od siebie. Dodatkowe gwoździe mogą być potrzebne, jeśli miejsce jest szczególnie wietrzne. Dach, który ma podkład z gontów może wytrzymać większe obciążenia wiatrem.

Po zatwierdzeniu przez inspektora fundamentów, budowniczy może usunąć formy i koordynować kolejny etap budowy dachu. Następnie, ściany zewnętrzne są pokryte folią domową, która zapobiega przenikaniu płynnej wody do struktury. Zmniejsza to możliwość wystąpienia pleśni i gnicia drewna. Proces ten jest kluczowy dla zapewnienia trwałości dachu przez dziesiątki lat. Kiedy proces poszycia jest zakończony, Twój dach będzie wyglądał pięknie i będzie trwał całe życie.

Układanie gontów

Jeśli chcesz mieć dach, który wygląda czysto i profesjonalnie, jest kilka prostych wytycznych, których powinieneś przestrzegać. Pierwszą zasadą jest unikanie przybijania gontów przez górę. Jeśli chcesz przybić gonty, upewnij się, że są one dwa cale wyżej niż okap. Ponadto, musisz przybić je około centymetra powyżej wycięć. Następnym krokiem jest ułożenie kolejnego rzędu gontów, przykrywając gwoździe na górze o około jeden cal w pionie. Ta technika jest czasami określana jako „prosto w górę”, jeśli zrobisz to dobrze.

Następnie musisz zrozumieć koncepcję kursów gontów. Kursy gontów są płaskie i prostokątne, i są ułożone w kursach od dolnej krawędzi dachu w górę. Działają one jako wodoodporna bariera i odpychają wodę, śnieg i lód. Po prawidłowym zainstalowaniu, będą one trwać od dwudziestu do czterdziestu lat. Chociaż układanie gontów jest skomplikowanym zadaniem, opłacalność wodoszczelnego dachu może być tego warta.

W czasie układania gontów ważne jest, aby zwrócić uwagę na wzór gwoździ. Jeżeli gwóźdź ma podniesioną głowę, może osłabić klej gontu i spowodować jego odklejenie się od dachu. W związku z tym warto sprawdzić, czy gont nie ma gwoździ, zanim położy się kolejną warstwę. W lecie, ciepło piecze gonty i zmiękcza je, więc chcesz się upewnić, że nie przebijasz gwoździ przez gonty.

Instalacja podkładu

Przed rozpoczęciem układania pokrycia dachowego, powinieneś zainstalować podkład. Ta warstwa ochronna pomaga zapobiec przeciekaniu wody z wnętrza budynku przez pokrycie dachowe. W zależności od rodzaju podkładu, można wybrać typ samoprzylepny lub samouszczelniający. Użycie samoprzylepnego lub samoklejącego typu podkładu zapewnia, że pokrycie dachowe pozostaje na miejscu bez względu na warunki pogodowe.

W obszarach o surowym klimacie należy zainstalować samoprzylepny podkład kilka cali poniżej okapu. Powinna ona wystawać co najmniej dwie stopy poza okap i musi zachodzić na siebie sześć cali z każdej strony. Aby poznać szczegółowe wymagania dla danego obszaru, należy skontaktować się z lokalnymi urzędnikami budowlanymi. Aby uzyskać odpowiedni rodzaj podkładu, należy sprawdzić specyfikacje i wytyczne dotyczące stosowania producenta.

Przed zainstalowaniem podkładu należy usunąć stary materiał pokrycia dachowego. Następnie należy dokładnie oczyścić podkład i całkowicie go wysuszyć. Ten krok jest konieczny, ponieważ nieprawidłowo zainstalowany podkład może powodować przecieki. Jeśli nie oczyścisz i nie wysuszysz podkładu przed jego zamontowaniem, możesz spowodować powstałe szkody. Podobnie, nieprawidłowa instalacja podkładu może spowodować przeciekanie nowego dachu.

Układanie podkładu jest niezbędnym krokiem w konstrukcji dachu. Podkład służy podwójnemu celowi: tymczasowej ochronie przed warunkami atmosferycznymi i mocniejszej konstrukcji dachu. Zazwyczaj należy zainstalować filc dachowy lub papę hydroizolacyjną. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy nałożyć pierwszą warstwę na siebie na sześć cali. Po zainstalowaniu podkładu, można teraz nałożyć gonty dachowe na wierzch. Łatwiej będzie zainstalować dach, jeśli podkład jest gładki i równy.

Instalacja kratownic

Przy instalacji kratownic w konstrukcji dachu, będziesz musiał przestrzegać kilku wytycznych, aby upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Kratownice mają wyjątkowe mocne i słabe strony, w tym punkt, w którym nacisk pionowy i poziomy jest największy. Kratownica musi być obsługiwana z górnej lub dolnej części dachu, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które zapewnią najlepsze wyniki i bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym.

Po usunięciu materiału opakowaniowego więźba dachowa przyjeżdża na dużej ciężarówce. Są one ciężkie i nieporęczne i często wymagają dźwigu, aby je przenieść. Wiązary są dostarczane ze szczegółową instrukcją i schematem określającym ich konfigurację. Każdy element kratownicy jest oznaczony numerem. Pierwszym krokiem w montażu wiązara dachowego jest naniesienie odpowiednich numerów na górne płyty ścienne.

Po umieszczeniu pierwszego wiązara na dachu należy przymocować go do ramy. Następnie należy zainstalować drugą kratownicę i użyć tymczasowych stężeń do jej zabezpieczenia. Na koniec należy przymocować pionowe pasy ograniczające wzdłuż krokwi. Zapobiegnie to ich wyginaniu się na zewnątrz. Podczas procesu instalacji należy pamiętać o wyrównaniu kratownic z oznaczeniami na tabliczkach ściennych, aby upewnić się, że będą pasować prawidłowo i będą proste.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *