Śruba rzymska hak oko – kiedy się jej używa?

Śruby rzymskie, zwane inaczej śrubami napinającymi to bardzo proste narzędzia. Składają się z trzech podstawowych elementów: korpusu wykonanego z metalu oraz dwóch śrub o różnych kształtach, znajdujących się na przeciwległych stronach korpusu. W zależności od modelu śruby rzymskie mogą mieć różne końcówki. Jedną z możliwości jest śruba hak-oko.

Dzięki korpusowi śrubę można łatwo regulować poprzez skręcanie korpusu. Jednocześnie zachowujemy stabilność całego wyrobu. Śruby wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów, które są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są poddane ocynkowaniu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o korozję. Jest to bardzo ważne, gdyż śruby znajdują zastosowanie w wielu branżach, w których istotne jest bezpieczeństwo konstrukcji.

Do czego używa się śrub rzymskich?

Śruby rzymskie stosuje się w wielu przypadkach, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zwiększenie napięcia pomiędzy końcówkami liny, łańcucha czy siatkami. Po poprawnym zamontowaniu śruby w prosty sposób można ją dokręcić do metalowego korpusu. W ten sposób śruby pociągają za sobą końcówki liny, sieci czy łańcucha. Specjalna konstrukcja śruby pozwala na praktycznie bezwysiłkowe naprężenie konstrukcji, co znacznie ułatwia późniejsze prace.

Śruby rzymskie stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Znajdują zastosowanie nie tylko do naciągania lin, łańcuchów czy sieci, ale także jako przyrząd do naprężania stalowych wiązań. Śruby bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku transportu dużych, wielkogabarytowych ładunków, które należy przenieść z jednego miejsca na drugie w prosty sposób. Śruby rzymskie pozwalają również na stawianie różnego rodzaju form zadaszeń, w tym dachów podtrzymywanych za pomocą lin stalowych.

Śruby rzymskie zapewniają bezpieczeństwo konstrukcji. Nakrętki rzymskie są używane również w żeglarstwie, w rolnictwie, przemyśle czy harcerstwie, gdzie ułatwiają wiele czynności. Co ciekawe śruby rzymskie hak-oko wykorzystywane są również w gospodarstwach domowych, a także w modelarstwie. Stosowane są więc wszędzie tam, gdzie potrzebne jest naciągnięcie jakiejś liny czy sieci.

Jak używać śruby napinającej?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby wyregulować odległość między dwoma śrubami, nie obraca się nimi, a obraca się korpusem. Obracając korpus, możemy regulować napięcie, gdyż obie śruby zagłębiają się w niego coraz bardziej. Nie tracą jednak odstępu od środka mechanizmu. Taki sposób działania niweluje również ryzyko zrzucenia przymocowanej do jednej ze śrub liny. Dzięki temu cała konstrukcja jest bezpieczniejsza.

Po naciągnięciu konstrukcję można z powodzeniem zostawić, gdyż nie ma obaw o to, iż śruby mogą się przesunąć. Aby mieć pewność co do bezpieczeństwa warto po zamocowaniu sprawdzić całość konstrukcji za pomocą ostukiwania młotkiem. Jeśli śruby nie drgną, konstrukcja jest zainstalowana prawidłowo. Warto również pamiętać, że mocowanie należy co jakiś czas sprawdzać, zgodnie z zaleceniami producenta lub nawet częściej, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *