Studnia na podwórku – jak ją chronić

Istnieje kilka sposobów ochrony studni, w tym zainstalowanie zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym na wszystkich zewnętrznych kranach. W tym artykule omówione zostaną kwestie związane z nakładaniem kapturów i fug, testami perkolacyjnymi oraz ochroną przed przepływem zwrotnym dla wszystkich kranów zewnętrznych. Obejmuje on również znaczenie zapobiegania przelewowi odpadów zwierzęcych, które mogą zanieczyścić studnię. Metody te są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również pomagają chronić samą studnię.

Zainstaluj zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym na wszystkich kranach zewnętrznych

Przed zainstalowaniem kranu zewnętrznego, ważne jest, aby upewnić się, że zainstalujesz zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Urządzenie to zapobiega przepływowi brudnej wody do rur z wodą pitną przez baterie zewnętrzne. Aby zainstalować jedno z tych urządzeń, należy kupić backflow preventer z lokalnego sklepu sprzętowego za około 5 dolarów. Należy również upewnić się, aby utrzymać węże podniesione powyżej linii wody podczas napełniania ich.

Inny rodzaj backflow preventer można zainstalować na każdym kranie zewnętrznym jest hose bibb. To urządzenie pozwala na przepływ wody tylko w jednym kierunku. To urządzenie jest dostępne w centrach poprawy domu i sklepów sprzętowych, i może być zainstalowany w ciągu kilku minut. Można również zainstalować zawór zwrotny w systemie nawadniania, jeśli jest on podłączony do źródła wody pitnej.

Obudowa

Najczęstszym sposobem instalacji studni wodnej w podwórku jest wykopanie otworu na płytką studnię, a następnie pokrycie go obudową. Ta obudowa jest znana jako „uszczelnienie obudowy” i jest to bariera, która zapobiega niepożądanej wody gruntowej z wejściem do otworu wiertniczego i spływaniem po zewnętrznej stronie obudowy. Typowe uszczelnienia obudowy są wbudowane na 1,5 metra w warstwę gleby. Jednak czasami muszą być budowane między różnymi warstwami wodonośnymi, aby zapobiec drenażowi jednej z nich do następnej.

Pierwsza, obudowa rozciąga się od powierzchni ziemi do głębokości około 30 centymetrów. W zależności od rodzaju formacji, obudowy mogą rozciągać się aż do głębokości studni, ale mogą nie być konieczne, jeśli studnia jest zbudowana w twardej skale. Jeśli obudowa jest używana, musi być wodoszczelna i sięgać co najmniej 5,5 metra w głąb warstwy wodonośnej.

Zaprawa

Czy Twój dom ma studnię głębinową czy nie, ochrona źródła wody przed zanieczyszczeniem jest ważna. Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec sytuacji, w której studnia staje się zagrożeniem dla zdrowia. Po pierwsze, upewnij się, że Twoja studnia jest dobrze zabezpieczona. Pomoże Ci w tym przedłużacz, który można stosować na zewnątrz. Następnie należy podłączyć lampę grzewczą. Upewnij się, że używasz wodoodpornej żarówki, która nie podpali obudowy studni.

W przypadku, gdy twoja studnia ma dużą średnicę, musisz wypełnić przestrzeń pierścieniową poniżej obudowy piaskiem lub żwirem. Wodoszczelne krawężniki wokół Twojej studni muszą rozciągać się na co najmniej dwie stopy od obudowy, z warstwą o grubości minimum 2 cali. Następnie należy przedłużyć obudowę do głębokości 25 stóp. Musi być również nachylony z dala od obudowy. Na koniec należy zainstalować wodoszczelny krawężnik.

Test perkolacyjny

Przed zbudowaniem studni w swoim podwórku, należy przeprowadzić Test Perkolacyjny na glebie. Ten test pozwoli Ci dowiedzieć się, ile wody będzie perkolować przez glebę. Można to zrobić poprzez wykopanie otworu o średnicy około 12 cali i głębokości czterech cali, a następnie wypełnić go wodą. Możesz również umieścić deskę lub kij w poprzek otworu i zapisać, jak głęboki jest poziom wody, gdy woda po raz pierwszy zacznie przesiąkać.

Po pierwsze, określ głębokość wód gruntowych. Jeśli poziom wody jest wystarczająco wysoki, studnia może nie być potrzebna. Sprawdź obszar dla pobliskich domów. To może być wskaźnik, że ziemia ma wodę blisko powierzchni. Jeśli widzisz ciała wody w pobliżu, obszar ten może być uważany za strefę zalewową. Jeśli tak jest, trzeba będzie uzyskać pozwolenie od władz lokalnych. Testy perkolacyjne są zwykle wykonywane przez licencjonowanych profesjonalistów.

Rozmiar suchej studni

Jeśli rozważasz instalację suchej studni w swoim podwórku, musisz zdecydować, jak duża powinna być. Chociaż większa sucha studnia wymaga więcej miejsca, może nadal oferować kilka korzyści. Aby zapewnić bezpieczny przelew, sucha studnia musi być zlokalizowana nieco w dół od drenażu jardów. W ten sposób, jeśli burza uderzy w Twoją własność, sucha studnia nie będzie zalewać. Możesz także potrzebować zainstalować bezpieczny przelew, jeśli sucha studnia nie odprowadza wody.

Przy wyborze wielkości suchej studni, będziesz chciał rozważyć rodzaj gleby, którą masz. Niektórzy ludzie wolą piaszczystą glebę, ale gleby gliniaste są również odpowiednie do tego celu. Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja gleba drenuje prawidłowo, możesz użyć testu perc. Wystarczy użyć świdra do wykopania dziury testowej o głębokości czterech stóp. Dzięki temu dowiesz się, jak głęboko znajduje się lustro wody.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *