Ustawienie paneli fotowoltaicznych – jakie będzie najkorzystniejsze?

Ustawienie paneli fotowoltaicznych ma istotne znaczenie dla ich efektywności. Poprawnie ustawione panele pozwolą ci uzyskać znacznie większe oszczędności. W jaki sposób należy więc je rozmieścić i skierować?
ustawienie paneli fotowoltaicznych

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto wiedzieć, że ustawienie paneli ma olbrzymie znaczenie. Nie chodzi tutaj jedynie o kierunek, ale także o miejsce, w którym panele zostaną zamontowane.

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych – w którą stronę ustawić panele?

Fundamentalna zasada mówi, że najlepszym kierunkiem ustawienia paneli fotowoltaicznych jest południe. Niestety nie na każdym budynku można sobie na to pozwolić. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z pomysłu stworzenia instalacji. Inne kierunki również zapewnią ci energię elektryczną kosztem nieznacznie mniejszej wydajności.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych na południe

Optymalnym kierunkiem dla paneli fotowoltaicznych jest południe. To tam w ciągu dnia pada najwięcej promieni słonecznych. W ten sposób można zapewnić maksymalną efektywność i sprawić, by instalacja wytwarzała jak najwięcej energii elektrycznej. W przypadku instalacji skierowanej na południe najwięcej energii będzie produkowane w środku dnia. Po zamontowaniu modułów w kierunku południowym możesz być spokojniejszy o ilości wytwarzanej energii. 

Ustawienie paneli fotowoltaicznych na wschód lub południowy zachód

Jeżeli nie masz możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na południe, to dobrym rozwiązaniem będzie również południowy zachód lub wschód. Jak mówią specjaliści z Da Vinci Green Energy, panele ustawione w tym kierunku będą produkowały mniej energii, ale różnica będzie stosunkowo niewielka (zaledwie kilka procent). Warto zwrócić uwagę, że większa produkcja będzie wówczas rano.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych na zachód

Panele fotowoltaiczne skierowane na zachód będą produkowały mniej energii niż te skierowane na południe. Gdy nie masz innej możliwości, można wybrać ten kierunek, ale przy okazji zadbać o zwiększenie liczby modułów, aby zrównoważyć różnicę. Panele skierowane na zachód najwięcej energii produkują po południu.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – czy ma znaczenie?

Nie tylko kierunek, lecz także nachylenie paneli fotowoltaicznych wpływa na ich ostateczną wydajność Optymalny kąt nachylenia zależy od szerokości geograficznej, ale zazwyczaj wynosi od 30 do 50 stopni. W Polsce najlepszy kąt wynosi od 30 do około 35 stopni dla południowej części kraju i od 35 do około 40 stopni dla części północnej. Przed zamontowaniem instalacji weź pod uwagę powyższe uwarunkowania i według nich zaplanuj, jak skierujesz panele.

Powyższe dane dotyczą kąta nachylenia, gdy ustawienie paneli fotowoltaicznych ma orientację południową. W przypadku kierunku wschód-zachód kąt nachylenia nie powinien przekraczać 30 stopni. Przyniesie to znacznie wyższą wydajność i zagwarantuje, że panele zaczną wytwarzać energię już od wczesnych godzin porannych, a zakończą produkcję tuż przed zachodem słońca.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych a kształt dachu

Fotowoltaikę można zainstalować na większości rodzajów dachu. Uważa się jednak, że najlepsze są dachy jednospadowe, które dodatkowo umożliwiają zainstalowanie paneli w kierunku południowym. W praktyce instalacja PV będzie możliwa również na dachach wielospadowych, dwuspadowych, kopertowych i płaskich. W tym przypadku konieczne mogą być jednak specjalnie przygotowane konstrukcje montażowe.

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim

Ten rodzaj dachu wcale nie oznacza, że będziesz musiał pożegnać się z korzyściami, jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Płaski dach wymagał będzie jednak specjalnej konstrukcji, aby czerpać korzyści z fotowoltaiki. Niewątpliwą zaletą dachu płaskiego jest łatwy dostęp do całej instalacji, co umożliwia nieskomplikowaną konserwację.

Panele fotowoltaiczne na dachu jednospadowym

Konstrukcja dachu jednospadowego jest uważana za najlepszą dla instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli dodatkowo kąt nachylenia ma od 30 do 40 stopni, a dach jest skierowany na południe, to jest to miejsce wprost idealne do stworzenia instalacji. Wszystkie panele pracują wtedy przy jednolitym nasłonecznieniu, co daje bardzo dużą efektywność.

Panele fotowoltaiczne na dachu dwuspadowym

Dachy dwuspadowe również świetnie nadają się do ustawienia paneli fotowoltaicznych. Szczególnie jeżeli jeden ze spadów jest skierowany na południe, a dodatkowo budynek nie jest zacieniony.

Panele fotowoltaiczne na dachu czterospadowym i wielospadowym

Dachy wielospadowe i czterospadowe są prawdopodobnie najbardziej problematyczne przy instalacji fotowoltaiki. Projektowanie instalacji wymaga tutaj indywidualnego podejścia. W takim wypadku moduły najczęściej montowane są w różnych częściach dachu, a odległość między nimi nie jest jednolita

Interesuje cię instalacja fotowoltaiczna dla firm? Koniecznie weź pod uwagę wszystkie powyższe czynniki! Dzięki temu uzyskasz najlepszą wydajność, która przełoży się na znaczne zmniejszenie kosztów energii!

Ustawienie paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla ich wydajności. Na szczęście współczesna technologia pozwala na sporą elastyczność, co sprawia, że na fotowoltaikę może pozwolić sobie praktycznie każdy.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *