Idealny dom parterowy – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Projekty domów parterowych cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Dominują nad tymi, które odnoszą się do domów piętrowych. Jakby tego było mało, są rekomendowane nie tylko przez architektów, ale i przez osoby, które zdecydowały się na nie już jakiś czas temu i teraz mogą mówić o ich wadach i zaletach w praktyce. Warto więc zastanowić się nad zaletami domów parterowych, a w dalszej kolejności – spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, czym cechują się domy idealne.

Dom na jednym poziomie i jego zalety

Domy parterowe są wybierane przez kolejne osoby z wielu powodów. Bardzo często można przy tym usłyszeć, że mocnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest ich bliskość z naturą. Domy posiadające jedynie parter pozwalają na cieszenie się tym, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Jeśli więc osoba zastanawiająca się nad idealnym domem kocha zieleń i nie wyobraża sobie braku ogrodu, dom parterowy jest stworzony właśnie dla niej.

Oczywiście, możliwości aranżacyjne, jakie otwierają się przed właścicielami domu na jednym poziomie, nie są jedynym atutem domów parterowych. Nie bez znaczenia jest i to, że mamy do czynienia z domem pozbawionym schodów. Gdy jest się osobą młodą i w pełni sprawną, ich obecność przeważnie nie jest kłopotliwa. Z czasem okazuje się jednak, że coraz mocniej daje się we znaki. Nieobecność schodów jest uważana za atut, gdy w domu przebywają seniorzy i dzieci. Obie grupy domowników mogą mieć przecież problem z ich pokonywaniem. Brak schodów typowy dla domu parterowego ma jednak jeszcze jedną zaletę. Pozwala skutecznie walczyć z poczuciem wyobcowania typowym dla domów piętrowych. Dom to nie tylko cztery ściany pokoju, ale również miejsce, gdzie chce się czuć bliskość z innymi osobami. Obecność tylko jednej kondygnacji znacząco to ułatwia.

Dla kogo projekty domów parterowych?

Nie ma jednej grupy osób, której projekty domów parterowych Domywstylu mogłyby przypaść do gustu w większym stopniu niż innym. Trudno jednak nie dostrzec, że pewne grupy potencjalnych odbiorców są w szczególny sposób zainteresowane takim rozwiązaniem. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście młode rodziny – zarówno posiadające już dzieci, jak i nadal zastanawiające się nad tym, czy nadszedł już czas na to, aby ich potomstwo przyszło na świat. Dom parterowy jest dla nich idealną opcją nie tylko dlatego, że nie ma schodów. Jest nieoceniony również dlatego, że umożliwia nieustanne kontrolowanie tego, co robią dzieci bez większego wysiłku. Maluchy mają w domu parterowym sporo wolnej przestrzeni. Mogą też cieszyć się prywatnością, którą doceniają już w wieku kilku lat. Rodzice nieustannie są jednak pewni, że dzieci są w pobliżu, bawią się w miarę bezpiecznie i nic im nie grozi.

Także osoby starsze cenią sobie projekty domów parterowych jako wygodniejsze i bardziej praktyczne. Ich zdrowie wymaga już większej troski, a tym samym obecność schodów nie jest im na rękę. Seniorzy zamieszkujący domy piętrowe nie wykorzystują już ich górnej części starając się przenieść cała swoją aktywność na parter. Niestety, często oznacza to ograniczenie zajmowanej przez siebie przestrzeni. Domy parterowe nie stwarzają takiego problemu.

Dom parterowy jest też idealną opcją dla osób niepełnosprawnych. Zwykle myśli się w tym kontekście o ograniczeniach ruchowych, nie są one jednak jedynymi, które dają się we znaki, gdy dom ma więcej niż jedno piętro. Brak schodów jest wysoko ceniony choćby przez osoby mające problemy ze wzrokiem i utrzymaniem równowagi.

Idealny dom – jak powinien wyglądać układ pomieszczeń?

Gdy mówi się o zaletach domów parterowych, niemal natychmiast dobrze jest poczynić pewne zastrzeżenie. Zalety te są ogromne, można jednak cieszyć się nimi przede wszystkim wtedy, gdy projekt domu jest opracowany we właściwy sposób. Kwestią w szczególny sposób zasługującą na analizę jest ta, która odnosi się do układu pomieszczeń w domu mającym tylko jedno piętro. Nietrudno domyślić się, że układ ten nie może być przypadkowy.

Podobnie, jak ma to miejsce w domach piętrowych, także w tych mających zaledwie jedną kondygnację najlepszą opcją jest wprowadzenie podziału na strefę dzianą i nocną. Oczywiście, nie ma tu miejsca na klasyczne w domach piętrowych rozdzielenie wertykalne, zlecając projekt warto jednak wziąć pod uwagę ułożenie domu względem stron świata. Co warte podkreślenia, podział na dwie strefy nie musi być tym, który jest przeprowadzany równo po połowie. Jeśli w domu mieszka mniejsza liczba osób, na strefę dzienna można wykorzystać 2/3, a na strefę nocną – 1/3 przestrzeni. Najlepszą stroną na umieszczenie sypialni jest ta, która wychodzi na północ. Jeśli jednak nie jest to możliwe, sypialnie mogą znajdować się też w tej części domu, w której okna wychodzą na wschód. Okna wychodzące na zachód i południe powinny zostać wykorzystane do stworzenia przytulnego salonu, jadalni oraz kuchni. Strefy dzienną i nocną można oddzielić na kilka sposobów. Analizując popularne projekty trudno nie dostrzec naturalnych wyznaczników każdej z nich – korytarza oraz łazienki.

Pomieszczenia pomocnicze, o których warto pamiętać

Osoby obawiające się, że w dłuższej perspektywie dom parterowy może okazać się mniej funkcjonalny niż piętrowy, mają pewne podstawy, aby tak sądzić. Planując dom jednokondygnacyjny należy już na etapie tworzenia projektu pomyśleć o tak zwanych pomieszczeniach pomocniczych. Już po wybudowaniu takiego domu trudno będzie przecież wyznaczyć je w tych przestrzeniach, które zostały wcześniej zaplanowane jako gabinet lub sypialnia.

Lista pomieszczeń pomocniczych jest dość długa, a jej znajomość nie oznacza wcale konieczności wprowadzenia do domu parterowego każdego z nich. Najczęściej wspomina się w ich kontekście o garażu, różnego rodzaju schowkach, kotłowni oraz spiżarni. Można bez nich funkcjonować. Trudno jednak polemizować z osobami uważającymi, że ich obecność w domu jest bardziej niż pożądana. Warto o nich pomyśleć z wyprzedzeniem zwłaszcza wtedy, gdy działka, na której ma stanąć dom jest niewielka, a do jego projekt nie uwzględnia obecności poddasza. Co do zasady, garaż i kotłownia zwykle są zlokalizowane w części nocnej domu, podczas gdy spiżarnia i inne schowki znajdują się w części dziennej.

Dom parterowy – z poddaszem, czy bez?

Osoby zastanawiające się nad tym, który projekt domu parterowego wybrać, muszą odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dziś najważniejszym jest pytanie o to, w jakiej technologii ma być budowany dom. Ściśle łączy się z tym jednak jeszcze jedna kwestia zasługująca na poruszenie i dotycząca tego, czy dom ma posiadać poddasze użytkowe, czy też nie. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem to, że jest to rozwiązanie mające co najmniej kilka wad oraz zalet.

Plusem poddasza użytkowego jest to, że może być ono postrzegane jako lokata na przyszłość. Nawet, jeśli obecnie nie zamierza się z niego korzystać, nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości zmieni się zdanie. Poddasze może okazać się przecież przestrzenią doskonale sprawdzającą się choćby jako pokój dla nastolatka domagającego się prawa do intymności. Poddasze użytkowe może być też uważane za ciekawy sposób na wykorzystanie mniejszej działki. Zwykle uniemożliwia ona przecież dobudowanie czegokolwiek do domu parterowego.

Oczywiście, poddasze użytkowe ma też sporą liczbę wad. Tu podkreśla się przede wszystkim koszt budowy, zwykle bez porównania większy niż ten, z jakim powinny liczyć się osoby decydujące się na klasyczny dom parterowy. Nie można też zapominać o tym, że pochyłe dachy są dość zróżnicowane. Nie wszystkie są tak samo energooszczędne, każdy wymaga zaś budowania go z użyciem najwyższej jakości materiałów. Dach jest często uważany za serce domu, a każde niedociągnięcie podczas jego budowy odbija się na osobach zasiedlających nieruchomość.

Jaka działka na dom parterowy?

Wiele osób jest zdecydowanych na zakup domu parterowego przede wszystkim dlatego, że jest on opisywany jako stosunkowo tani, a jednocześnie szybki w budowie. Jeszcze przed analizą kolejnych projektów warto zadać sobie pytanie o to, czy przekonanie to jest prawdziwe. Choć trudno z nim polemizować, nie można zapominać o tym, że domu parterowego nie postawi się na każdej działce.

Największym problemem, z jakim muszą zmierzyć się osoby decydujące się na dom parterowy jest ten, który odnosi się do jego powierzchni. Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które wymaga większej działki niż dom piętrowy, nawet jeśli ich powierzchnia netto jest taka sama. Jeśli więc działka jest dość wąska, może się okazać, że stanie na niej dom na tyle niewielki, że nie będzie w stanie sprostać potrzebom osób chcących w nim zamieszkać.

Przed decydują o wyborze projektu domu idealnego dla nas warto zapoznać się też z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że znajduje się w nim nakaz budowania nowych domów w stylu spójnym z tym, jaki charakteryzuje istniejącą już zabudowę. Jeśli okaże się, że na konkretnym obszarze dominuje zabudowa piętrowa, postawienie domu parterowego nie będzie możliwe nawet wtedy, gdy działka będzie dość duża, a tym samym, jak gdyby stworzona do tego, aby stanął na niej dom jednokondygnacyjny.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *