Ile przewodów odgromowych jest potrzebnych w domu jednorodzinnym?

Aby chronić swój dom przed uderzeniami piorunów, należy rozważyć dodanie prętów uziemiających, które są wykonane z miedzianej stali platerowanej i powinny mieć co najmniej 8 stóp długości i 10 stóp głębokości. Pręty uziemiające mogą być podłączone do przeciwwagi, czyli pętli z drutu uziemiającego, która otacza Twoją strukturę. Przeciwwaga pomaga zmniejszyć różnicę potencjałów wewnątrz pętli. Tabela rezystywności różnych materiałów jest dostępna w „The Art and Science of Lightning Protection”, autorstwa dr Davida Umana.

Koszty instalacji piorunochronu

Piorunochron jest kluczowym zabezpieczeniem dla domów i firm. W przeciwieństwie do innych form ochrony przed piorunami, piorunochrony zapewniają skuteczną ścieżkę dla prądu, który podróżuje w uderzeniach pioruna. Piorun może podpalić otaczające go obiekty, ponieważ zawiera ogromne ilości energii elektrostatycznej, z miliardami woltów skutkującymi eksplozją. Ta energia może być destrukcyjna dla elektroniki, urządzeń domowych i innych cennych aktywów.

Typ pioruna i jego instalacja wpływa na cenę. Proste piorunochrony są tańsze i łatwe do zainstalowania, natomiast bardziej złożone systemy piorunochronów wymagają profesjonalnej instalacji. Innym czynnikiem, który wpływa na cenę piorunochronu jest wielkość domu. Wyższe domy wymagają wielu prętów, co może zwiększyć koszt. Wyższe domy wymagają dłuższych kabli i więcej pracy. A ponieważ pioruny mogą przeniknąć przez dach domu, dom jednorodzinny z wyższym sufitem może potrzebować więcej niż jednego pręta piorunochronu.

Choć pręt piorunochronu jest drogi, może uratować twój dom przed poważnymi uszkodzeniami od uderzenia pioruna. Oprócz swoich właściwości ochronnych, piorunochrony zmniejszają również szkody, które może spowodować uderzenie pioruna. Mimo, że uderzenia piorunów są powszechne, rzadko kiedy można doświadczyć uderzenia pioruna w domu. Ale jeśli martwisz się o ewentualne uderzenie, piorunochron może nadal być warty uwagi, zwłaszcza jeśli twój dom znajduje się w obszarze o dużej aktywności elektrycznej.

Koszt instalacji systemu ochrony przed piorunami

Zależnie od wielkości domu, możesz być w stanie zaoszczędzić pieniądze, wykonując instalację samodzielnie, ale wynajęcie profesjonalisty do zainstalowania systemu może znacznie dodać do ceny. Profesjonalna instalacja systemu ochrony odgromowej może kosztować od 2 200 do 4 000 USD, a koszty mogą być również droższe, jeśli zdecydujesz się użyć terminali powietrznych wczesnej emisji strumieniowej. Koszt instalacji zależy również od użytego materiału, rodzaju i ilości prętów oraz wielkości domu. Jeśli rozważasz instalację systemu ochrony odgromowej w swoim domu, upewnij się, że zatrudniasz profesjonalistę z certyfikatem UL, aby zapewnić, że system będzie spełniał krajowe normy bezpieczeństwa.

Polisy ubezpieczeniowe właścicieli domów często oferują kredyty składkowe za instalację systemów ochrony odgromowej. Niektórzy ubezpieczyciele traktują systemy odgromowe jako ochronę bezpieczeństwa obwodowego i dlatego zaoferują zniżkę ubezpieczeniową. Zniżka ta wynosi często aż trzy procent kosztów składki. Przed zainstalowaniem systemu ochrony odgromowej w domu należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym lub brokerem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pokrycia jest dla nas dostępny. Jeśli nie masz ubezpieczenia domu, zapytaj agenta ubezpieczeniowego o zniżki.

Budynki mieszkalne z płaskim dachem są zazwyczaj mniej kosztowne do ochrony niż struktury niemieszkalne. Typowy system ochrony odgromowej domu mieszkalnego potrzebuje terminali powietrznych na kalenicy dachu, co będzie kosztować mniej na stopę kwadratową powierzchni wewnętrznej. Jednak elementy takie jak lukarny, kominy, balkony, świetliki i wyposażenie dachu mogą zwiększyć koszty. Projektant instalacji odgromowej może zapewnić Ci dokładne oszacowanie kosztów instalacji.

Koszt instalacji systemu odgromowego w budynku niemieszkalnym

Oprócz materiałów i kosztów pracy, koszt instalacji systemu odgromowego zależy od rodzaju budynku i jego powierzchni dachu. Niektóre budynki mają skomplikowane konfiguracje szczytów dachów i wymagają dodatkowych urządzeń, podczas gdy inne są stosunkowo proste. Budynki, które są wyższe niż 23 metry, ponoszą dodatkowe koszty. Szacunki te nie dotyczą budynków, w których przechowywane są materiały wybuchowe lub obiektów specjalnych. Ponadto budynki wielopiętrowe mają zazwyczaj niższe koszty w przeliczeniu na stopę kwadratową powierzchni wewnętrznej.

Koszt instalacji kompleksowego systemu ochrony odgromowej w budynku niemieszkalnym jest różny, ale wynosi około trzech-pięciu tysięcy dolarów. Koszt ten obejmuje instalację, wymianę i naprawę systemów przewodzenia piorunów. Cena tych elementów obejmuje instalację, oznakowanie i urządzenia mocujące stosowane w systemie. System może być dostosowany do potrzeb i budżetu konkretnego budynku.

System ochrony odgromowej może kosztować od 432 do 2 547 dolarów, a w jego skład wchodzą ochronniki przeciwprzepięciowe, pręty, system uziemienia i sprzęt montażowy. Pojedynczy piorun może nieść 300 milionów woltów energii elektrycznej i jest gorętszy niż powierzchnia słońca. Około jeden na 200 domów jest uderzony przez piorun każdego roku, a niektóre domy są bardziej podatne niż inne. Wynika to z ich wysokości i wielkości, a także lokalizacji w burzliwym obszarze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *