Jakie materiały są potrzebne do budowy pieca kaflowego w domu?

Zanim zaczniesz budować piec kaflowy, będziesz potrzebował kilku podstawowych materiałów. Jednym z popularnych wyborów jest cegła, materiał trudnopalny. Można również użyć kamienia lub twardego drewna. Jeśli nie masz tych materiałów, rozważ użycie cegły lub kamienia. Ale uważaj, aby używać tylko materiałów, które są trwałe i estetyczne. Cegła lub kamień to częsty wybór, ale inne materiały, takie jak kamień lub twarde drewno, mogą działać równie dobrze.

Cegła jest materiałem ognioodpornym

Jest kilka zalet używania cegły do pieca kaflowego w domu, a wiele z nich jest związanych z jej właściwościami ognioodpornymi. Cegła jest lekkim, ognioodpornym materiałem, który dobrze izoluje. Jest również bardziej odporna na gwałtowne zmiany temperatury. Wybór odpowiedniej cegły do pieca będzie zależał od Twoich potrzeb i rodzaju ognia, w którym będzie używany.

W piecu na drewno istnieją dwa rodzaje pokrycia podłogi: kamień lub cegła. Jeśli używasz kamienia, musisz zachować 36 cali przestrzeni między piecem a niezabezpieczonym sufitem. Cegła jest dobrym materiałem ogniotrwałym, ale nie chroni ścian przed wysokim ciepłem. Dlatego też, należy rozstawić kafle i zostawić szczelinę na dole pieca.

Kamień jest wspólnym materiałem, który należy stosować za piecem opalanym drewnem

Tradycyjnie, kamień i cegła były stosowane za piecem opalanym drewnem. Zarówno kamień jak i cegła są ognioodporne i oferują dekoracyjną i ochronną opcję dla ściany za piecem na drewno. Ale kamień i cegła oferują małą ochronę dla drewnianych stadnin i łatwopalnych ścian. Cegły powinny być umieszczone w odległości co najmniej jednego cala od ściany i zawierać szczeliny powietrzne na górze i na dole. Do stworzenia szczelin powietrznych można wykorzystać pół cegły. Ponadto, piece z kamienia i cegły mogą być umieszczone do 12 cali od ściany naprzeciwko cegły.

Oprócz estetycznej atrakcyjności kamiennej lub ceglanej ściany za piecem do spalania drewna, skały również poprawiają wydajność ciepła drewna. Upewnij się, że skały układają się schludnie, nie przepełniają ściany i pozostawiają otwartą przestrzeń dla drzwi. Jeśli chcesz pokryć ścianę za piecem na drewno, granit jest najlepszym materiałem do wykorzystania. Granit ma niskie właściwości ogniotrwałe i powoli wypromieniowuje ciepło przez kilka godzin. Pomaga również utrzymać komin w czystości.

Stal nierdzewna jest popularna

Jest wiele korzyści dla stali nierdzewnej do wykonania backsplashu pieca kaflowego. Nie tylko jest łatwy do czyszczenia, ale może być barwiony i uszczelniany dla dodatkowej trwałości i wygody. Jeśli budujesz piec od podstaw, stal nierdzewna jest doskonałym wyborem, ponieważ jest niedrogi i stosunkowo łatwy do pracy. Jednak kafle ze stali nierdzewnej nie są tanie. Mogą kosztować do 200 dolarów za stopę kwadratową i mogą być poza twoim zasięgiem cenowym.

Kafle ze stali nierdzewnej nie są tak trwałe jak kafle ceramiczne. Mogą być przyklejone, przykręcone, lub po prostu spawane do pieca. Proces instalacji jest podobny do płytek ceramicznych, ale wymaga więcej umiejętności i rzemiosła. Aby zapewnić sukces projektu pieca kaflowego, należy znaleźć wykonawcę z doświadczeniem w instalowaniu pieców kaflowych i zapytać go o zalety i wady stosowania stali. Zapytaj ich, czy mają wiedzę na temat kafli ze stali nierdzewnej w porównaniu z kaflami ceramicznymi lub kamiennymi premium.

Drewno

Pierwszym krokiem w budowie pieca kaflowego jest przygotowanie kafli. Należy je przyciąć do wymaganego rozmiaru. Następnie na płycie podkładowej rozprowadź żaroodporną zaprawę epoksydową. Po przygotowaniu podłoża należy zamontować kafle polowe, a następnie kafle brzegowe. Użyj 1x tarcicy, aby utrzymać płytki brzegowe na równi z podłożem. Upewnij się, że zaznaczyłeś środki kanałów kapelusza, abyś mógł utrzymać śruby w wyrównaniu.

Jeśli chcesz użyć płytek ceramicznych, powinieneś zainstalować płytę podkładową wykonaną z włókna lub materiału odpornego na ciepło. Underlayment można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Powinna mieć co najmniej pół cala grubości. Można jednak zakupić grubsze materiały, aby wchłonąć dodatkowe ciepło i zlicować instalację płytek ceramicznych z otaczającymi materiałami. Aby zapobiec uszkodzeniu podłogi przez drewno, należy zastosować warstwę podkładu.

Granit

Możesz użyć granitu jako materiału na blat dla nowego pieca kaflowego. Granit nie tylko pięknie wygląda, ale jest również trwały. Ponadto, materiał blatu granitowego będzie trwał przez dziesięć lat lub więcej, jeśli jest regularnie uszczelniany. Pomimo swojej trwałości, granit musi być traktowany, aby zapobiec jego zarysowaniu, wgnieceniu lub poplamieniu. Należy uszczelnić go regularnie, aby zapewnić, że może wytrzymać ciepło i zapobiec jego zabrudzeniu.

Pierwszy, trzeba wyciąć granit na małe kawałki. Możesz to zrobić na mokro lub na sucho. Tak czy inaczej, będziesz musiał uważać, aby nie ciąć zbyt blisko pieca lub będziesz musiał zmierzyć się z nieprzyjemną chmurą pyłu. Należy nosić sprzęt ochronny, taki jak ochrona uszu i okulary. Potrzebna będzie również szlifierka kątowa i zaciski do przytrzymywania granitu podczas cięcia. Podczas pracy z granitem należy pamiętać o użyciu niebieskiej taśmy, aby zminimalizować odpryski.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *